Skip to main content

People

Faculty

VIEW: Alphabetical By Group
Rodolphe Barrangou

Department of Food, Bioprocessing and Nutrition Sciences

Gina Brown-Guedira

Department of Crop and Soil Sciences

Maude Cuchiara

Department of Materials Science and Engineering (College of Engineering)

Ralph Dean

Department of Entomology and Plant Pathology

Joseph Gage

Department of Crop and Soil Sciences

Khara Grieger

Department of Applied Ecology

Amy Grunden

Department of Plant and Microbial Biology

Alejandro Gutierrez-Li

Department of Agricultural and Resource Economics

Ricardo Hernandez

Department of Horticultural Science

Mark Hoffmann

Department of Horticultural Science

Jim Holland

Department of Crop and Soil Sciences

Anders Huseth

Department of Entomology and Plant Pathology

Fikret Isik

Department of Forestry and Environmental Resources

Daniela Jones

Department of Biological and Agricultural Engineering

Jacob Jones

Department of Materials Science and Engineering (College of Engineering)

Jordan Kern

College of Natural Resources

Tom Kon

Department of Horticultural Science

Michael Kudenov

Department of Electrical and Computer Engineering (College of Engineering)

Anna Locke

Department of Crop and Soil Sciences

Terri Long

Department of Plant and Microbial Biology

Lina Quesada

Department of Entomology and Plant Pathology

Roderick Rejesus

Department of Agricultural and Resource Economics

Jean Ristaino

Department of Entomology and Plant Pathology

Joe Sagues

Department of Biological and Agricultural Engineering

Chadi Sayde

Department of Biological and Agricultural Engineering

Ross Sozzani

Department of Plant and Microbial Biology

Katharina Stapelmann

Department of Nuclear Engineering (College of Engineering)

David Suchoff

Department of Crop and Soil Sciences

Rachel Vann

Department of Crop and Soil Sciences

Jack Wang

Department of Forestry and Environmental Resources (College of Natural Resources)

Qingshan Wei

Department of Chemical and Biomolecular Engineering (College of Engineering)

Justin Whitehill

Department of Forestry and Environmental Resources (College of Natural Resources)

Cranos Williams

Department of Electrical and Computer Engineering (College of Engineering)

Alex Woodley

Department of Crop and Soil Sciences

Lirong Xiang

Department of Biological and Agricultural Engineering

Craig Yencho

Department of Horticultural Science