Keller Award Recipients

2018 DurreShahwar Muhammad
2017 Jeremy Howard
2017 Brad O’Dell
2016 Walter Sandoval
2015 Jiameng Zheng
2014 Kristen Gaddis
2013 Renee’ Marchin
2012 Adrienn Uzsak
2012 Shilpa Swarup
2011 Juliannne E. Harris, Biology
2011 Shanshan Zhou, Biology
2010 Larissa Williams, Environmental and Molecular Toxicology
2009 Sarah Kocher, Genetics
2009 James A. Morris, Jr., Biology
2008 Stephanie L. Hansen, Animal Science
2008 Elsa Youngsteadt, Entomology
2007 Eric Belasco, Agricultural and Resource Economics
2006 Andrew D. Fernandes, Genetics
2006 Leilani Robertson-Hoyt, Plant Pathology
2005 Frank Bottone, Jr., Nutrition
2004 Shannon Davis, Sociology and Anthropology
2004 Dany Doucet, Food, Bioprocessing and Nutrition Sciences
2003 Matthew Parrow, Plant Biology
2002 Wendy A. Pline, Crop Science
2001 Russell Groves, Entomology
2001 Jill Stevenson Paulik, Plant Biology
2000 Francois Birgand, Biological and Agricultural Engineering
2000 Steven Nagar, Plant Biology
1999 Shirley Ann Walker, Food, Bioprocessing and Nutrition Sciences
1998 Dong-Feng Li, Agricultural and Resource Economics
1998 Josip Simunovic, Food, Bioprocessing and Nutrition Sciences
1997 James Crowley, Microbiology
1997 Glenn L. Holbrook, Entomology
1996 Polly K. Dinsmore-Courtney, Food, Bioprocessing and Nutrition Sciences
1996 Kurt A. Schwabe, Agricultural and Resource Economics
1995 Gustavo M. Garcia, Crop Science
1995 Stephen Moose, Genetics
1994 Anthony Richard Bird, Animal Science
1994 James B. Holland, Crop Science
1993 Jose X. Chaparro, Horticultural Science
1993 Johan M. H. Stoop, Horticultural Science
1992 Kimberly G. Campbell, Crop Science
1992 Young Sook Eon, Agricultural and Resource Economics
1992 Grant A. MacDonald, Food, Bioprocessing and Nutrition Sciences
1991 Dennis Romero, Microbiology
1991 Jean Spooner, Soil Science
1990 Natalie L. Hubbard, Horticultural Science
1990 Perter Muriana, Food, Bioprocessing and Nutrition Sciences
1989 Carl J. Braun, Genetics
1989 Peter Ellsworth, Entomology
1988 Mitchell A. Renkow, Economics
1988 Geoffrey R. Smith, Soil Science
1987 Ralph Earl Dewey, Crop Science
1987 Stewart M. Gray, Plant Pathology
1986 Jeffrey D. Armstrong, Animal Science
1986 Larry R. Steenson, Food, Bioprocessing and Nutrition Sciences
1985 Robert E. Kellogg, Economics
1985 Mann P. Ko, Plant Pathology
1984 Joel M. Chandlee, Genetics
1984 John C. Clamp, Biology
1983 Mary Ellen Sanders, Food, Bioprocessing and Nutrition Sciences
1983 Gary E. Schull, Molecular and Structural Biochemistry
1982 Kenneth A. Corey, Horticultural Science
1982 Rebecca Rufty, Plant Pathology
1981 Danny C. Alexander, Molecular and Structural Biochemistry
1981 David E. McMillan, Genetics
1980 J. R. James, Plant Pathology
1980 David Niesel, Molecular and Structural Biochemistry
1979 Kandice Kahl, Economics
1979 Charles McCormick, Prestage Dept of Poultry Science